Firma PGJ Polska jest liderem na światowych rynkach jako producent i dostawca nie tylko w zakresie projektowania, produkcji dostaw systemów zgarniaczy łańcuchowych lecz wprowadza na rynek urządzenia współpracujące z nimi.

Do szerokiego spektrum usług należy także dostawa i montaż wysokowydajnych systemów powierzchniowego zgarniacza śrubowego wraz z zasysającą pływającą komorą zbiorczą flotatu, tłuszczy i części pływających. System jest  w pełni zautomatyzowany i stosowany w zbiornikach prostokątnych i radialnych na oczyszczalniach komunalnych, przemysłowych i stacjach uzdatniania wody.

Urządzenie do usuwania osadu pływającego z mechanicznym wymuszonym transportem, wyposażone w przenośniki ślimakowe i system odprowadzający z automatycznym wyrównaniem poziomu przy wahaniach poziomu wody wynoszących +/- 125 mm.
System usuwania osadów pływających składa się z:

  • Jednego lub kilku sztywno sprzężonych przenośników ślimakowych, które przemieszczają osad pływający w sposób ciągły do systemu odprowadzającego. Maksymalna prędkość usuwania wynosi 30 mm/s, a promień ślimaka obejmuje około 70% efektywnego promienia zbiornika.
  • Oddzielnej przegrody zanurzeniowej do zatrzymywania osadu pływającego.
  • Łatwo wyjmowanej pompy zanurzeniowej z wysięgnikiem na mostku zgarniacza, z łańcuchem ze stali nierdzewnej, przyłączami ssawnymi i tłocznymi wyposażonymi w uszczelki elastomerowe. Obudowa pompy i wirnik są odpowiednie do ciągłego i bezawaryjnego transportu mieszaniny osadu pływającego, wody i powietrza. Wydajność pompy jest dostosowana do wielkości zbiornika, jednak wynosi co najmniej … m3/h.
  • Ciągłej pracy urządzenia do odsysania osadu pływającego, którego regulowana wysokość przelewu wody pozostaje automatycznie stała, nawet przy zmiennych poziomach wody.
  • Bezobsługowego napędu z motoreduktorem, który jest smarowany na całe życie. Posiada system przenoszenia momentu obrotowego odporny na korozję i wymagający minimalnej konserwacji (łańcuch z tworzywa sztucznego). Zabezpieczenie silnika za pomocą termo kontaktów, minimalna klasa ochrony IP 54, osłona przeciwdeszczowa.
  • Przegrody zanurzeniowej: z gumowymi uszczelkami ślizgowymi do ścian zbiornika i do przenośników ślimakowych, wysokość 500 mm, minimalna grubość ściany 2 mm.
  • Stabilnych konsoli z profili rurowych do zawieszenia wszystkich komponentów na mostku zgarniacza, z izolacyjnymi elementami pośrednimi (galwaniczne oddzielenie różnych metali) dla zgarniacza i urządzenia odsysającego.
  • Łańcuchy + koła oraz łożyska ślimaka wykonane z odpornych na zużycie tworzyw sztucznych, materiały minimum 1.4301 dla wszystkich metalowych części stykających się ze ściekami (z wyjątkiem motoreduktora i pompy zanurzeniowej) oraz elastomerów i tworzyw termoplastycznych odpornych na ścieki.
  • Rurociągi łączące od pompy osadu pływającego do konstrukcji centralnej, w tym zawór dławiący (swobodny wypływ do zbiornika przyjęcia osadu lub rynny odpływowej).

zgarniaczsrubowy